Öz İplik-iş Genel Başkanı Açıkladı.

Özelleştirilenlerin hepsi kapandı!

Öz İplik-İş Sendikası Genel Başkanı Murat İnanç, geçmişte özelleştirilen fabrikalarda üretimin durduğunu hatırlatarak “Sümerbanklar bitti. Türk Telekom özelleştirilirken 48 bin kişiden bahsediliyordu. Şu anda 5 bin kişiye düşmüş durumda. Dolayısıyla şeker pancarı da çok geniş bir yelpaze olduğu için dikkat edilmesi gerekiyor. İyi düşünülmesi gerekiyor” dedi.

http://static.milligazete.com.tr/sites/71/uploads/2018/03/18/large/zellestirilenlerin-hepsi-kapandi.jpg

Öz İplik-İş Sendikası Genel Başkanı Murat İnanç, son günlerde gündemden düşmeyen şeker fabrikalarının özelleştirilmesiyle ilgili önemli açıklamalarda bulundu. Geçmişte özelleştirilen fabrikalarda üretimin devam edeceğinin taahhüt edildiğini ancak üretimin durduğunu hatırlatan İnanç, “Sümerbanklar bitti. Türk Telekom özelleştirilirken 48 bin kişiden bahsediliyordu. Şu anda 5 bin kişiye düşmüş durumda. Dolayısıyla şeker pancarı da çok geniş bir yelpaze olduğu için dikkat edilmesi gerekiyor. Çiftçi, sanayi, iç politika, şeker politikası ve sağlık da etkileniyor” dedi.

İYİ DÜŞÜNMEK LAZIM

Devletin bazı şeylerin içerisinde olması gerektiğini belirten İnanç şunları kaydetti: “Devlet obeziteyle mücadele ediyor mu? Genleri değiştirilmiş gıdayla mücadele ediyor mu? Dolayısıyla bazı şeylerin içerisinde devletin olması lazım. Şeker devletin politikasıdır. Şeker pancarı eken çiftçi ne yapacak? Bunun yerine bu çiftçi kardeşlerimize neyi tavsiye ediyorsun? GDO’lu ürünlerle, nişasta bazlı şekerle nasıl mücadele edecek? Oranlar yüzde 10’dan yüzde 5’e düşürüldü ama kontroller nasıl yapılacak? Bunu yanlış görüyoruz. Et Balık Kurumu gözden çıkarılıp dışarıdan et ithal edildi. Karkas hayvan getirdiler, dışarıya bağımlılık arttı. Bunu iyi düşünmek lazım.”