TÜRKİYE GIDA VE ŞEKER SANAYİ İŞÇİLERİ SENDİKASI 59. KURULUŞ YILI

TÜRKİYE GIDA VE ŞEKER SANAYİ İŞÇİLERİ SENDİKASI (ŞEKER-İŞ)
GENEL BAŞKANI İSA GÖK’ÜN SENDİKANIN 59. KURULUŞ YILINA İLİŞKİN MESAJI

“Şeker sektöründe bağlılığın, birlikteliğin, emeğin, vefanın ve çalışma hayatının sembolü olan Türkiye Gıda ve Şeker Sanayi İşçileri Sendikamız’ın (ŞEKER-İŞ) 59. Kuruluş yılına ulaşmanın bir kez daha haklı gurur ve mutluluğunu yaşıyoruz.
4 Mayıs 1948 yılında Eskişehir'de Şeker Sanayii'nde ilk işçi sendikasının kurulmasıyla atılan ilk adım beraberinde 26 Şubat 1950 tarihinde Turhal'da ikinci sendika, 16 Haziran 1951 tarihinde Alpullu'da üçüncü sendika ve 4 Eylül 1952 tarihinde Uşak'ta dördüncü sendikanın kurulmasıyla hız kesmeden devam etmiştir. 1 Şubat 1953 tarihinde "Türkiye Şeker Sanayii İşçi Sendikaları Federasyonu" nun kurulması Şeker Sanayii İşçi Hareketi'ne yeni bir güç katmış ve gelişmesine yardımcı olmuştur. 

Türk-İş Konfederasyonu'nun kabul ettiği teşkilatlanma programına uygun olarak milli sendika kurma kararına dayanarak, hayat serüveni ışığı bol, karanlığa mum olmuş gündüzlere ve soğuk gecelere, gelgitlere tanıklık eden Şeker-İş Sendikası, 1963 yılı 4 Şubatı’nda ‘Sıfırlanan bir noktanın başlangıcı’ olarak yeniden doğmuş, geçen bu sürede güçlenen kökleriyle oluşan 59 yıllık bağıyla, geçmişini bilenlerin geleceğe sağlam ayaklarla basmasının en müstesna örneği olmuştur. Bu oluşun ‘İki gaz tenekesi, bir tahta iskele ve üzerine konulan kırık bir masa’ ile gerçekleşmesi ise şanlı tarihine ayrı bir anlam katmıştır. Kısaca Şeker-İş Sendikası’ndan bir tarih tarihten de Şeker-İş Sendikası çıkmıştır.

Varlıkta da yoklukta da her zaman onurlu ve dik duruş sergileyen Şeker-İş Sendikası, sadece şeker sektörünü değil, ülkemizin meselelerini de yakından ilgilendiren konularda tok sözlü, dik duruşlu, yeri geldiğinde mütevazı, dikkatli ve rikkatli, yeri geldiğinde ise ateşi maşasız tutmaktan çekinmeyen bir sendika hüviyetindedir. Zamanın ruhunu insanlığın ihtiyaçlarına cevap verebilecek derecede iyi yöneten değişimin ve dönüşümün mimarı sendikamız, güvenilirliği, inanç ve azmi ile bugün geldiği noktada şeker sektörünün ve gıda sanayinin öncü sendikası konumundadır.  Şeker-İş Sendikası, kamuoyunda her zaman üretimin, emeğin ve iş gücü piyasasının değerini bilen ve sürekliliğini gözeten, özellikle toplumsal yaşamın bütününü ilgilendiren konularda risk yönetimini iyi yöneten bir sendika olarak tanımlanmaktadır. Bu durum sendikamız için gurur vericidir.

Bu vesile ile kuruluşumuzun 59. Yılında, başta Gazi Mustafa Kemal Atatürk olmak üzere onun silah arkadaşlarına ve aziz şehitlerimize, gazilerimize, aramızdan ayrılan mesai arkadaşlarımıza Allah’tan rahmet diliyorum. Onları şükran ve minnetle yad ediyorum. Hayatta bulunan ve davasına gönül veren, sektörümüzü ayakta tutmaya çalışan başta Genel Merkez Yönetimimize, Şube Başkanlarımıza, İl Temsilcilerimize, pancar üreticisinden işçilerimize, gıda sektörü çalışanı tüm Şeker-İş Sendikası üyelerine ve Genel Merkez çalışanlarımıza bir kez daha şükranlarımı sunuyor, nice yıllar diliyorum.”       

     
        Saygılarımla,
    İsa GÖK
Genel BaşkanSayaç: 1252