GENEL BAŞKAN İSA GÖK’ÜN TÜRK-İŞ’İN 71. KURULUŞ YILDÖNÜMÜ MÜNASEBETİYLE YAYINLADIĞI MESAJI

TÜRKİYE GIDA VE ŞEKER SANAYİ İŞÇİLERİ SENDİKASI (ŞEKER-İŞ) GENEL BAŞKANI İSA GÖK’ÜN TÜRK-İŞ’İN 71. KURULUŞ YILDÖNÜMÜ MÜNASEBETİYLE YAYINLADIĞI MESAJI
 
Tarihin heyecanla titreyen yapraklarını araladığımızda emek tarihinin yeniden yazıldığı 31 Temmuz 1952 yılı Türk işçi sınıfının kutlu yürüyüşüne attığı ilk adımdır. Kömür, tütün ve demir yolu iş kolundakilerin de aralarında olduğu 10 sendika ve işçi birliğinin bir araya gelmesiyle kurulan Türk-İş Konfederasyonu, Türkiye'nin ilk işçi konfederasyonu unvanına sahip bir gurur abidesi olmuştur.

Bu kutlu çatı altında demokratik ve dengeli uzlaşma ortamının köklü reformlara refakat edeceğini, çalışma hayatı ve ekonominin gelişmesine olan katkısının dışında aynı şekilde fikirlerin yarışmasına mihmandarlık yapacağını unutmamak lazımdır. Çünkü Türk-İş, ülkesi için her zaman bir denge unsuru niteliğini taşımaktadır.

Kurulduğu tarihten bu güne geçen 71 yıllık süreçte başına çöreklenmiş zorluklara, fütursuzca saldırılara rağmen meseleyi ne kadar oy aldığı, kaç üyeye sahip olduğu kısır döngüsünden çıkartarak öncelikle ülkesi, milleti, devleti, istiklali ve istikbalini ön planda tutan Türk-İş, sürdürdüğü tüm mücadelelerinde çağa ve zamana yönelik mesajlarıyla Türk işçi sınıfının çimentosu, yıkılmaz taşıyıcı kolonu olmuştur. 

Zaman denilen kesintisiz işleyen değirmenin insanı yıllar içinde öyle ya da böyle öğüttüğü dünyada Türk-İş Konfederasyonu, ufkun ötesine gözünü dikmiş, görüş menzilini kapatan perdeleri yırtıp atmış, önündeki engelleri kırıp aşmış, iradesini ve itibarını korumuş, işçi sınıfı için kazanımlarıyla kutlu bir davanın bugünkü neferliğini üstlenmiştir. Zalim hedefler ve hıyanet projeleri ile uyuma numarası yapan maceraperestlere karşı mücadelesinden taviz vermeden yoluna devam eden Türk-İş, bugün geldiği noktada işçi sınıfının en büyük güvencesi konumundadır.

Bu anlamlı gün vesilesiyle Türk-İş’imizin 71. Kuruluş yılını kutlarken, kurulduğu günden bugüne moral ve coşkusundan hiçbir şey kaybetmeden Türkiye işçi sınıfına kılavuzluk eden başta Konfederasyonumuzun çok değerli Genel Başkanı Sayın Ergün Atalay olmak üzere tüm emeği geçenleri tebrik ediyor, ebediyete intikal eden sendikacılarımıza Allah’tan rahmet diliyorum.
 
Saygılarımla;
    İsa GÖK
Genel BaşkanSayaç: 539