SENDİKALI EKUR ET ENTEGRE İŞÇİSİ; ATA HOLDİNG VE EKUR YETKİLİLERİNE SESLENİYOR!

SENDİKALI EKUR ET ENTEGRE İŞÇİSİ;
ATA HOLDİNG VE EKUR YETKİLİLERİNE SESLENİYOR!

Değerli basın mensupları hoş geldiniz. Bu basın açıklaması için desteğini bizden esirgemeyen çok değerli mücadele arkadaşlarımız ve dostlarımız ve çok değerli üyelerimiz ve aileleri sizler de hoş geldiniz. 

Sizlerin de bildiği ve Kamuoyunun da yakından takip ettiği üzere, birçok sektörde işçi arkadaşlarımız, anayasal haklarını kullanarak sendikalı çalışmak istedikleri ya da ücretlerinde kendilerine dayatılan sefalet zamlarına karşı durdukları için işverenlerin baskısına maruz kalmakta hatta işverenler tarafından maalesef işten atılmakta. 

ATA HOLDİNG BÜNYESİNDE OLAN EKUR ET ENTEGRE SAN. VE TİC. A.Ş. AMASYA SULUOVA İLÇESİNDE YILLARDIR FAALİYETİNİ SÜRDÜRMEKTEDİR. Bu şirketi sizlere daha yakından tanıtmak isteriz. Yine ATA HOLDİNG bünyesinde faaliyet gösteren TÜRKİYENİN her yerinde FAST FOOD zincir restoranlar ağı olan TAB GIDA için et üretmektedir. Bu FAST FOOD zincirinde en başta hamburger devi olan BURGER KİNG, POPEYES, ARBY’s, SBARRO, USTA DÖNERCİ, DÖNER STOP, USTA PİDECİ, SUBWAY ve AMASYA ET ÜRÜNLERİ gibi markalar altında yüzlerce noktada satış yapmaktadır. 

Evet, ATA HOLDİNGE BAĞLI EKUR ET ENTEGRE bünyesinde çalışan işçiler, Televizyon ekranında her gün şirin reklamlarını izlediğimiz ve çocuklarımızı kolumuza takıp bir AVM ye gittiğimizde İLK olarak uğradığımız bu dev FAST FOOD markalarına ET ÜRETMEK için, YILLARDIR insan onuruna yakışmayacak ve yasaya aykırı şekilde kötü koşullarda ve de ÇOK DÜŞÜK ÜCRETLERLE çalıştırıldıkları için, ŞEKER-İŞ sendikası çatısı altında örgütlenmeye başladılar.     

Sendikamız Şeker-İş, ATA HOLDİNGE BAĞLI EKUR ET ENTEGRE fabrikasında örgütlenme çalışmalarını tamamladıktan sonra 22.05.2019 tarihinde Çalışma Bakanlığına yetki başvurusunu yapmış ve Çalışma bakanlığının 28.05.2019 tarihli yazısı sendikamıza 31.05.2019 tarihinde ulaşmıştır. Çalışma Bakanlığı sendikamızın ATA HOLDİNGE BAĞLI EKUR ET ENTEGRE fabrikasında o tarihte çalışan 342 işçi içinden 154 nün Şeker İş sendikası üyesi olduğunu,  yasanın aradığı yeter sayısına ulaştığını ve çoğunluğu sağladığını resmen onamıştır. Buna rağmen Çalışma bakanlığının Sendikamıza verdiği olumlu yetki tespitine işveren tarafından itiraz edilerek yargı süreci başlatılmıştır. Ve O günden bu yana, tamı tamına 4 YIL 2 AY dır dava süreci devam etmektedir.

Yasalarımız, Devletin Çalışma Bakanlığı tarafından sendikalara verdiği yetkiye, işverenlerin sudan sebepler göstererek itiraz etme hakkı tanımaktadır. Sendikamız işverenlerin itiraz etme hakkını genel olarak kötüye kullanıyor olmalarından kaynaklı rahatsızlığını daha önce defalarca kamuoyuna iletmiş ve bu işyerinde yaşanan benzer durumdan kaynaklı tekrar açıkça ifade ediyoruz. Bu yasalar, SENDİKAL ÖRGÜTLENMENİN ÖNÜNDE BİR ENGEL OLUŞTURMAKTADIR. İşverenler, yasadaki Bu boşluğu, kötü niyetli olarak kullanmaktadır. Bu yasaların işçilerin lehine bir an önce değiştirilmesini yetkililerden acilen talep ediyoruz.

Değerli basın mensupları, bugün sizlerin huzurunda Amasya’nın Suluova ilçesinde yıllardır faaliyet gösteren ATA HOLDİNGE BAĞLI EKUR ET ENTEGRE bünyesinde çalışan ve başta BURGER KİNG olmak üzere birçok restoran zincirine ET ÜRETEN işçilerin yaşadığı sıkıntıları duyurmak için toplandık. Bakın, pankartımızda ne yazıyor,  SENDİKALI EKUR İŞÇİSİ HAKKINI ARIYOR, ADALET İSTİYOR diye yazıyor. Bin bir zorluklara göğüs geren EKUR işçisi, yıllar önce anayasal hakkını kullandı ve daha iyi koşullarda çalışmak ve daha iyi ücretlere kavuşmak için sendikalaştı. Şeker İş sendikası olarak bu meydandan tekrar çağrıda bulunmak istiyoruz. Artık devlet yetkililerinin sesimizi duymasını, bu adaletsizliğe bir çare bulmalarını istiyoruz. Nasıl olurda, çalışma bakanlığının verdiği yetkiye haksız şekilde itiraz eden işverenin açtığı dava 4 yılı aşkın bir süredir devam eder. Yüzlerce işçi ve ailesi yıllardır mağdur. Yıllardır adaletin tecelli etmesini bekliyoruz. İşveren TEKRAR TEKRAR İTİRAZ EDEREK dava sürecini hala uzatıyor. Üyelerimiz, bu kapsamda işyerinde yaşadığı sorunları içeren dilekçelerini açıkça CİMER kanalı ile de yetkili mercilere iletti. Devlet büyüklerimizden, bu haksız duruma acilen el atmalarını, EKUR İŞÇİLERİNİN SENDİKALI OLARAK HUZUR İÇİNDE ÇALIŞMASI İÇİN ONLARIN ÇIĞLIKLARINA KULAK VERMELERİNİ TALEP EDİYORUZ.


Buradan ATA HOLDİNG VE EKUR ET ENTEGRE SAN. VE TİC. A.Ş. yetkililerine de sesleniyoruz;
Üyelerimizin Sendikal hak ve özgürlüğüne saygı duyulmasını, Çalışma Bakanlığının vermiş olduğu olumlu yetki tespitine yapılan itirazın geri çekilmesini ve EKUR yönetiminin, Şeker-İş Sendikasını muhatap olarak kabul edip, bir an önce üyelerimiz adına Toplu İş Sözleşmesi masasına oturmasını açıkça talep ediyoruz.
Gelin bu işi birlikte çözelim. İş barışını birlikte sağlayalım. Şeker-İş Sendikası olarak, üyelerimiz adına bu kapsamda elimizden geleni ardımıza koymayacağımızı açıkça ilan ediyoruz.  Biliyoruz ki, Avukatlarınıza vereceğiniz küçük bir talimatla yetki itiraz davası geri çekilebilmektedir.
Şeker-İş Sendikası ve üyelerinin amacı, “bağcıyı dövmek değil”, anayasal bir hakkı kullanarak “daha fazla üzüm yemektir”. Ama bağcının da bizi dövmesine artık izin vermeyeceğiz. Artık bıçak kemiğe dayandı. Artık mızrak çuvala sığmaz oldu.
Taleplerimiz karşılanmadığı takdirde; Ulusal ve Uluslararası yasalardan doğan haklarımızı kullanmaktan geri durmayacağımızı buradan ilan ediyoruz. Gerekirse “üretimden gelen gücümüzü kullanmak” dâhil olmak üzere, benzer eylemleri yapmaya devam ederek yaşadığımız bu haksızlığı tüm dünyaya duyuracağız. 

Saygılarımızla…

  Yaşasın Örgütlü Mücadelemiz!

         Yaşasın Türk İş - Yaşasın Şeker İş

    Türkiye Gıda ve Şeker Sanayi İşçileri Sendikası


SENDİKALI EKUR ET ENTEGRE İŞÇİSİ; ATA HOLDİNG VE EKUR YETKİLİLERİNE SESLENİYOR!


Sayaç: 987