TÜRKİYE GIDA VE ŞEKER SANAYİ İŞÇİLERİ SENDİKASI (ŞEKER-İŞ) GENEL BAŞKANI İSA GÖK’ÜN 23 NİSAN ULUSAL EGEMENLİK VE ÇOCUK BAYRAMI MESAJI


Bugün zaferlerle dolu maziden süzülerek gelen Gazi Meclisimizin kuruluşunun 102. Yılını kutlamanın ayrı bir haz ve gururunu yaşıyoruz.

Bizlere bu haklı gururu yaşatan başta Gazi Mustafa Kemal ve silah arkadaşları olmak üzere tüm şehitlerimizi, gazilerimizi kutlu hatıralarıyla sevinç, dua ve hürmetle yâd ediyoruz. Kutlu Meclisimiz, milletimizden aldığı görev ve yetkilerin sorumluluğunu her zaman üstün bir vakarla taşımış ve dünyada eşine çok az rastlanan bir bağımsızlık mücadelesinin karar ve hareket merkezi olmuştur. Tıpkı bugünkü gibi; demokratikleşme, özgürleşme, reform, çözüm ve barış sözleri dün sömürgeci zihniyetin içimizi karıştırmak ve bölmek için benimsediği propaganda silahları arasında yer almış, sonuçta milletimiz bütün bu kötülüklerin üstesinden galip çıkmayı bilmiş, ihanetin kirli çamuruna batmış olan içerideki uzantılara diz çöktürülmüştür. Şüphesiz ki bunun için tarihten ders çıkarmak, tecrübelerden istifade etmek ve aynı hataları bir daha tekrarlamamak hepimiz için, özellikle de siyasi sorumluluk taşıyanlar adına paha biçilemez bir önemdedir.

Gazi Mustafa Kemal Atatürk, milli egemenliğimizin ilan edildiği 23 Nisan tarihini, çocuklara bayram olarak armağan etmiştir ve bilindiği gibi bu bayram dünyadaki ilk çocuk bayramıdır. Bütün dünya çocuklarının bayramı olan bu günde, bayramın neşesini ve gururunu yaşama şansı olmayan çocuklarımız bulunmaktadır. Evine ekmek götürme mücadelesinde olan, ekonominin çarkının ucundan tutan minik eller ise, 21’inci yüzyılda halen Türkiye’nin ve dünyanın ayıbını temsil etmektedir. 
Bugün, ucuz çocuk iş gücünü teşvik eden ve bunun altyapısını oluşturan eğitim politikaları, çocuk istismarının ve kayıt dışılığın en önemli sebebi haline gelmiştir. Özellikle sokaklarda, cadde ortalarında mendil satıcılığı, araç cam temizleme, atık kâğıt toplayıcılığı ve seyyar satıcılık gibi çocukların çalışmasının yasak olduğu alanlarda çocukların iş kazalarına ve trafik kazalarına kurban gitmesi, üzerinde önemle durulması gereken konuların başında gelmektedir. Bütün bunların yanında çocuklarımız fiziksel ve ruhsal şiddet, cinsel taciz ve saldırı ve ağır aşağılamalara da sıkça maruz kalmaktadır.

Son sözle bu kutlu Meclis’i emanet eden başta Gazi Mustafa Kemal Atatürk’e, dava arkadaşlarına, İlk Meclis’in üyelerine ve Türkiye Büyük Millet Meclisi’nin bugün hayatta olmayan aziz mensuplarına şükran duygularımla Cenab-ı Allah’tan rahmet diliyorum. Çocuklarımıza daha güzel bir Türkiye bırakmak hedefiyle tüm çocuklarımızın 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramını kutluyoruz.
 
Saygılarımla,
   İsa Gök
Genel BaşkanSayaç: 595