Şeker-İş Haber Kameramanlarını 2. Kez Antalya'da Bir Araya Getirdi

Şeker-İş Sendikası ve Türkiye Haber Kameramanları Derneği organizasyonuyla 15 Temmuz’da görev yapan haber kameramanlarına yönelik Antalya’nın Manavgat ilçesinde sendikaya ait otelde bu yıl "Basın Mensupları Buluşması"nın 2.si düzenlendi.
Şeker-İş Sendikası ve  Türkiye Haber Kameramanları Derneği organizasyonuyla 15 Temmuz'da görev yapan haber kameramanlarına yönelik  Antalya'nın  Manavgat ilçesinde Şeker-İş Sendikası’na ait Grand Şeker Otel’de bu yıl "Basın Mensupları Buluşması"nın 2.si düzenlendi.

Programa, Türk-İş Genel Başkanı  Ergün Atalay, TESK Genel Başkanı  Bendevi Palandöken, Şeker-İş Sendikası Genel Başkanı İsa Gök,  Genel Maden-İş Sendikası Genel Başkanı Ahmet Demirci, Türkiye Gazeteciler Sendikası Genel Başkanı Gökhan Durmuş, Türkiye Haber Kameramanları Derneği Başkanı Aytekin Polatel de katıldı.
Ergün Atalay:
“Şeker fabrikaları Türkiye’nin sigortası”
“Türk-İş Genel Başkanı  Ergün Atalay, konuşmasında Şeker fabrikalarının önemine işaret etti. Atalay, “Şeker fabrikaları Türkiye’de şeker sektörünün sigortası durumunda. 15 yıldı 4 kere özelleştirmeye alındı” dedi. Maliye Bakanı Naci Ağbal’ın şeker fabrikalarında yaşanan sıkıntıları çok iyi bildiğini aktaran Atalay, “İki gün önce kendisi ile bir araya geldiğimizde yine fabrikalarda yaşanan sıkıntıları konuştuk. Mevcut fabrikaların bu hali ile bu yıl kampanya dönemini bitirmeleri çok zor. Bunu sayın bakana aktardık” diye konuştu.
Şeker fabrikalarının önemine işaret eden Atalay, “Şeker fabrikaları Türkiye’de şeker sektörünün sigortası durumunda. 15 yıldı 4 kere özelleştirmeye alındı” dedi. Maliye Bakanı Naci Ağbal’ın şeker fabrikalarında yaşanan sıkıntıları çok iyi bildiğini aktaran Atalay, “İki gün önce kendisi ile bir araya geldiğimizde yine fabrikalarda yaşanan sıkıntıları konuştuk. Mevcut fabrikaların bu hali ile bu yıl kampanya dönemini bitirmeleri çok zor. Bunu sayın bakana aktardık” diye konuştu.
Gelir vergisi tarifesinin üçüncü dilimindeki ücretler için yapılacak vergi kesintisi oranının yüzde 27'den yüzde 30'a çıkartılmasına ilişkin maddenin "torba tasarı"dan çıkarıldığını anımsatarak, "Gelir vergisi konusunda bizim yüzde 27'ye itirazımız vardı. Onu yüzde 30 yaptılar, sonra yüzde 27'yi muhafaza ettiler. Yüzde 27'lik vergi kesintisi oranının çalışanlar için yüksek. Yüzde 27'nin kabul edilebilir bir tarafı yok ama yüzde 30 çok ama çok kötüydü" diye konuştu.
Taşeron işçilerin kadro taleplerine de değinen Atalay, "Bu konu, 1 milyon taşeron işçisinin yanında bu işçilerin aileleri düşünüldüğünde yaklaşık 5 milyon kişiyi ilgilendiriyor.  Hükümet yetkilileri bununla ilgili çalışmasının yıl sonuna kadar biteceğini söylediler. Ben de biteceğiyle ilgili bayağı umutluyum ama nasıl biteceğiyle ilgili tereddütlerim var. Memur mu yoksa işçi mi olacaklar?" değerlendirmesinde bulundu.
 
Her gün 6 işçi iş kazasına kurban gidiyor
Atalay,  Tüpraş  İzmir Rafinerisinde önceki gün meydana gelen patlamada yine işçi ölümleri yaşandığını hatırlatarak, iş kazalarının Türkiye'de can yakmaya devam ettiğini dile getirdi. Bu yılın 8 aylık bölümünde bin 338 kişinin iş kazaları nedeniyle yaşamını yitirdiğine dikkati çeken Atalay, her gün ortama 6 kişinin iş kazasına kurban gittiğini kaydetti. İş kazalarının önlenmesi için toplumun her kesiminin gayret sarf etmesi gerektiğini belirten Atalay, bu konuda çıkartılan yasaların yaptırım gücünün olması gerektiğini anlattı.
İsa Gök:
“Kötü günler geride kaldı”
Şeker-İş Sendikası Genel Başkanı İsa Gök ise basın mensuplarının toplumun gözü ve kulağı olduğunu belirtti. Gök, basın mensuplarını iş stresinden uzakta bir araya getirmek için ilkini geçen yıl düzenledikleri programın ikincisini gerçekleştirmenin mutluluğunu yaşadıklarını dile getirdi. Basın mensuplarının 15 Temmuz 2016'daki hain darbe girişimi gecesi canları pahasına görevlerini yaptığını vurgulayan Gök, yaşanan kötü günlerin geride kaldığını kaydetti.  Türkiye'nin yaşadığı zor günleri toplumun tüm kesimlerinin birlik ve beraberliği sayesinde atlattığını anlatan Gök, "Birbirimizi sevmek mecburiyetinde değiliz ama birbirimize saygı duymak zorundayız" ifadesini kullandı.
Bendevi Palandöken:
“NBŞ kullanımı pancar üreticilerini perişan ediyor””
TESK Genel Başkanı Bendevi Palandöken, merdiven altı tatlı üretimlerinin insan sağlığını tehdit ettiğini belirterek, bu üretimlerde de ucuz olduğu için nişasta bazlı şekerlerin kullanıldığını söyledi. Bu durumun pancar ekicilerini de perişan ettiğini vurgulayan Palandöken, şeker tüketiminde nişasta bazlı şekerden dolayı önemli oranda düşüş olduğunu söyledi. Şeker sektöründe denetim görevi gören Şeker Kurulu üyelerinin atanmamasından dolayı yaşanan denetimsizliğe işaret eden Palandöken, bu durumun sürdürülebilir bir tarafının bulunmadığını kaydetti.
Palandöken,  Türkiye'nin en büyük sorunlarından birinin gelir dağılımındaki adaletsizlik olduğunu, bundan da en çok işçiler ile küçük esnafın etkilendiğini ifade etti. Esnafın toplumun en önemli unsuru olduğuna işaret eden  Palandöken, zor şartlarda görev yapan basın mensuplarının da toplumun önemli bir parçası olduğunu söyledi.
Aytekin Polatel:
“Kameramanlık dünyanın en zor mesleği”
Programda konuşan  Türkiye Haber Kameramanları Derneği Başkanı Aytekin Polatel, haber kameramanlığının dünyanın en zor mesleklerinden biri olduğunu söyledi. Polatel, haber kameramanlarının görevleri icabı insanların kaçarak uzaklaştıkları yerlere koşarak gittiklerini belirtti. Haber kameramanlarının 15 Temmuz'daki hain darbe girişiminde önemli bir sınavı başarıyla geçtiğine dikkati çeken Polatel, meslektaşlarının o gece darbecilere karşı kamuoyu ve vatandaşları bilgilendirme görevi üstlendiğini bildirdi. Haber kameramanlığı mesleğinin zor bir meslek olduğunu işaret eden Polatel, meslekten emekli olmanın daha da zor olduğunu anlattı.
Konuşmaların ardından Polatel, haber kameramanlarına verdikleri destekten ötürü Atalay ve  Palandöken'e plaket, Gök'e ise 15 Temmuz'daki darbe girişimiyle ilgili basın mensuplarının kaleme aldığı "Kalkışma" adlı kitabı takdim etti.
Programda ayrıca haber kameramanı olarak emekliye ayrılan Cezmi Sayılgan, İsmail Köşeli, Cenk Barut ve Süleyman Damla'ya plaketlerini Türk-İş Genel Başkanı  Ergün Atalay, TESK Genel Başkanı  Bendevi Palandöken, Şeker-İş Sendikası Genel Başkanı İsa Gök verdi.