“KARAYA VURAN BALİNA İÇİN DÜNYAYI AYAĞA KALDIRANLAR ARAKAN’DAKİ SOYKIRIMA NİÇİN SESSİZLER?”

“Tarihin en büyük Müslüman soykırımının yaşandığı bir dönemde Arakan’da yaşanan gelişmeleri endişe ve üzüntü ile karşılarken, Kurban Bayramı’na acı ve gözyaşıyla girmenin burukluğunu yaşıyoruz.

Müslümanların nefes almasını suç sayan Budistlerin çoluk çocuk demeden hunharca katliam girişimi bütün İslam Alemine yönelik etnik bir saldırıdır. Nerede bir zalim varsa orada mutlaka yaşama biçimine dönüştürülmüş, yani olağan hale getirilmiş, sıradanlaşmış zulümler vardır. Gözü yaşlı, haneleri viran olmuş mazlumlar vardır. İşte bugün, Halep’te, Bağdat’ta, Şam’da, Arakan’da, Filistin’de, Somali’de, Yemen’de yaşananlar zulmle başlayan, soykırımla devam eden bütün Müslümanların ortak davasıdır.

Tarihin her döneminde güçlünün değil, mazlumun yanında olan Türk Milleti, bugün de Suriye'deki, Irak'taki, Balkanlar'daki, Kafkaslar'daki, Kuzey Afrika'daki Arakan’daki mazlum kardeşlerine yüreğini açacaktır. Bu vicdani bir sorumluluktur. Ancak gelin görün ki, insan hak ve hürriyetlerine bu kadar vurgu yapılan bir asırda Myanmar'da insanlar katledilip bir soykırım yaşanırken, Birleşmiş Milletler’in bu zulmü sadece kınamakla geçiştirmesi, sözde insan hakları savunucusu ülkelerin üstelik soykırımcı Myanmar Liderine Nobel Barış Ödülünü vererek alkışlama cüretinde bulunması ibretliktir. Sözkonusu Hristiyan ya da Yahudi olduğunda hatta ve hatta karaya vurmuş bir balina için dünyayı ayağa kaldıran ülkeler, konu Müslümanlar olduğunda hep susmayı tercih etmişlerdir. Arakan’da öldürülen 3 binin üzerinde Müslüman’ın Avrupa’da öldürülen 3 tane Fransız, İngiliz ya da Alman kadar değeri yok mudur? Uluslararası kuruluşların niçin sesi çıkmıyor?

Arakan’da, Filistin’de, Somali’de, Yemen’de soykırıma sessiz kalan insani yardım kuruluşlarına, dünya ülkelerine Ünlü Şairimiz Mehmet Akif Ersoy’un yüz yıl önce “Müslümanlık nerede!...” mısrası ile cevap vermek istiyorum.

“…Irzımızdır çiğnenen, evladımızdır doğranan!

Hey sıkılmaz ağlamazsan, bari gülmekten utan!”

 

Saygılarımla,

İsa GÖK

Genel Başkan