TÜRKİYE GIDA VE ŞEKER SANAYİ İŞÇİLERİ SENDİKASI GENEL BAŞKANI İSA GÖK’ÜN 15 TEMMUZ ASKERİ KALKIŞMA HAREKETİNE KARŞI YAPMIŞ OLDUĞU BASIN AÇIKLAMASIDIR
 “15 TEMMUZ 2016 TARİHE KARA BİR GÜN OLARAK GEÇECEKTİR”

Bugün Türkiye Cumhuriyeti Devletine karşı yıllar önce hafızalarımıza kara tarihler olarak kazınan darbelerin ardından 36 yıl sonra yeni bir askeri kalkışma hareketini büyük bir şok, endişe ve üzüntü ile karşıladık. 15 Temmuz 2016 öncekiler gibi tarih sayfalarında artık kara bir gün olarak anılacaktır.
Şüphesiz ki kardeşi kardeşe vurdurarak demokrasiyi askıya alma, millet iradesini yok sayma teşebbüsleri ülkemize vurulacak darbelerin en büyüğüdür. Türkiye, yakın tarihte askeri darbe girişim ve tecrübelerini yaşamış bir ülke olarak bu tür darbelerin yıkım ve acı sonuçlarına ne yazık ki katlanmak zorunda bırakılmıştır. Bölgesinde güçlü, ekonomik sosyal ve siyasi kalkışım içinde bir Türkiye’de çarkların dönmesini hazmedemeyenler dış destekli içten kuşatma girişimleriyle önce terör, ardından darbe hareketleriyle amaçlarına ulaşmaya çalışmaktadırlar. Bugün, olağanüstü ve gayri meşru bir durumla karşı karşıya bulunan ülkemizde Lazıyla, Kürtüyle, Çerkeziyle herkes bilmelidir ki, demokrasiden taviz, istikbal ve istiklalden kopuş demektir. Her sorununun çözüm yolu demokrasiyi işaret etmekte iken, böylesine bir kalkışma hareketi Türkiye’nin gücünü kırmaya yöneliktir.  Şu bilinmelidir ki Türkiye Cumhuriyeti Devleti, ülkesi ve milletiyle bölünmez bütünlüğünden asla taviz vermeyecek güce ve kudrete sahiptir ve bu tür saldırılara boyun eğmeyecektir. Tarihi sorumluluğumuz bizlere bu zorlu günlerde demokrasiye, ülkeye ve  millete sahip çıkmayıhatırlatmaktadır. Bu itibarla geleceğimizi karartacak, milli birlik ve bütünlüğümüzü sabote edecek her türlü müdahaleye milletçe mesafeli durmak tarihi bir sorumluluktur.
Ülkemiz, milletimizin sağduyusuyla bu kalkışmadan yarınlara daha güçlenerek çıkacaktır. Bu temenniyleherkesi vatanına sahip çıkmaya davet ediyor, ülkemizin birliğine, dirliğine, bütünlüğüne karşı ayaklananları şiddetle kınıyor, darbelere sonsuza kadar Hayır! diyoruz.

Saygılarımla,
   İsa GÖK
Genel Başkan